Egészséges otthon-Gerendaházak name='description'/> Egészséges otthon-Gerendaházak: 2010

2010. augusztus 10., kedd

A gerendaházak védelméről

Amikor valaki egy kő-, vagy téglaházat épít, be kell tartania egy csomó előírást. Meg kell oldania statikai, hőszigetelési, hang- és vízszigetelési problémákat. Meg kell küzdenie penészesedéssel, rengeteg technológiai vízzel, el kell kerülnie a salétromosodást stb.
Úgy tűnik, hogy a gerendaház építői kényelmesebb helyzetben vannak. Természetesen itt is vannak kötelezően betartandó szabályok, de a fa szinte mindent "magától" tud. Szálirányra merőlegesen jó vízszigetelő. Megfelelő méretezés esetén kiváló a hő- és hangszigetelése, nincs technológiai víz, gyors kényelmes és tiszta az építés. A házba beköltözőknek pedig, olyan jó közérzetet biztosít, amely semmivel nem helyettesíthető.
A gerendaház párát vesz fel, később leadja, temperál, lélegzik egyszóval él. (Természetesen kizárólag akkor, ha nem fojtjuk le párazáró fóliával).

Mi, akik szeretjük, a fát egy kicsit élőnek tartjuk annak ellenére, hogy tudjuk: biológiai értelemben már nem él.
Természetesen, mint minden élőlénynek, a faanyagnak is megvannak az "ellenségei". Van egy csomó másik élőlény, amelyik egyszerűen meg akarja enni.
Őket kártevőknek nevezzük, ami azért eléggé önkényes besorolás, mert a természet nem ismeri a hasznos- vagy káros élőlény fogalmát. Ezt mi találtuk ki, a saját szempontjaink szerint.
A kőből, téglából épült házak is jócskán tartalmaznak faanyagot, tehát ugyanezekkel a kártételekkel kell számolni, sőt a gyakori építési hibák miatt a faanyag gyakran nagyobb veszélyeknek van kitéve idegen környezetben, mint a teljesen fából készült házak esetében.
A ház azonban végső soron a miénk, lakni szeretnénk benne, ezért jogosan igyekszünk ezeket az élőlényeket távol tartani tőle, a lebontási folyamatot lassítani, sőt ha lehet, meg is gátolni.

Vegyük sorra a fenyegető veszélyeket, és utána majd megtárgyaljuk a védekezés lehetőségeit is, különös tekintettel környezetünk, egészségünk és kényelmünk védelmére.

FARONTÓ ROVAROK
Mind az élő, mind a beépített faanyag nagyon sok rovarfajnak szolgál táplálékul. Most csak a leggyakrabban előforduló fajokat vesszük sorra:

Cincérfélék
Igen változatos külsejű, hosszabb-rövidebb csápú szép bogarak. Jellemző, és egyben számunkra a legveszélyesebb fajuk a házicincér.
Párosodás után a nőstény petét rak a farepedésekbe. A petékből kikelő kis lárvák befúrják magukat a fa anyagába és ott legalább 3-5 évig élnek, folyamatosan növekednek és fúrják a járataikat. A járatok csökkentik a fa hasznos keresztmetszetét.



Fejlődési ciklusa végén a lárva átalakul az úgynevezett "nemzővé"



Kirágja magát a fából, párt keres, párosodik, petéket rak, és kezdődik elölről a körforgás.
Ha szerencsénk van, ez már nem a mi házunkban zajlik, de ha kellemesek a körülmények számukra, akkor bizony nem keresnek új helyet.

Kopogóbogarak
Sötét, barnásvörös bogarak, nagyságuk 3-5 mm. Kemény- és lombos fában is előfordulnak. Előszeretettel furkálják össze a bútorokat is. A kopogóbogarak nevüket onnan kapták, hogy egyes hímek a fejükkel egy-egy jelsorozatot kopognak a fán, így kommunikálnak a nőstényekkel. (Hát ez is egy módszer...) Egyik jellegzetes fajuk, a halálórája, amelynek álcája éjszakánként hangosan rág "perceg" a fában. Innen származik a magyar neve. Beépített faanyagban, műtárgyakban, bútorokban óriási károkat okoznak.
A kopogóbogarakat a népnyelv szúnak hívja, jóllehet a világon semmi közük sincsen egymáshoz. A szúfélék kizárólag élőfában tenyésznek, és sohasem fordulnak elő házban, lakásban, vagy bútorokban.



Szijácsbogarak
A 3-5 mm hosszú, sárgásbarna közönséges szijácsbogár, más néven falisztbogár, vagy németül: Parkettkäfer mindhárom nevének tökéletesen megfelel. Álcái a faanyag szijácsrétegében élnek és ezt a szijácsot a szó szoros értelmében lisztté rágják. Kedvencei a kemény-lombos fafajok, túlnyomórészt a tölgyek, a kőrisek és nem utolsó sorban az akác, amelyekből lakásaikban leginkább lambéria és parketta készül, innen a német név.



Fadarazsak
Faházak lakóit néha megijeszti az óriás fenyődarázs (Sirex gigas) tömeges rajzása. Felületes ránézésre nagyon hasonlít az "igazi" darazsakra, de ártalmatlan. Nagyon valószínű, hogy a kirajzott darazsak elrepülnek anélkül, hogy petét raknának a ház faanyagába, mert utódnevelésre inkább élő, vagy esetleg frissen döntött fatörzset választanak. Kártételük nemcsak az összefurkálásban merül ki, hanem peterakáskor egy gombával is "beoltják" a faanyagot, ami korhasztja, ezáltal a lárvák számára könnyebben elfogyaszthatóvá teszi. Nekünk persze egészen mások a szempontjaink...

A kártevő rovarok elleni védekezésre fizikai és kémiai lehetőségeink vannak:
Jogos a kérdés, hogy miért olyan fontos a rovarkárok szempontjából, hogy a faszerkezet száraz, lehetőleg minél masszívabb legyen. Azért, mert a nedvesedő, puhább faanyagot megtámadják a gombák, és a kissé gombabontott faanyag már nem olyan "rágós", azért előszeretettel költöznek bele azok a rovarok, amelyek a kéregmentes, szárított faanyagot, messze elkerülik.

Ha tehát társbérlők nélkül szeretnénk lakni, építsük a házunkat szárított, kéregmentes, gomba- és rovarfertőzés nélküli ellenőrzött minőségű - lehetőleg északi fenyő - faanyagból.

Részleteket itt olvashat:
http://gerendahaz.blogspot.com/2009/12/fa-mint-epitesi-alapanyag.html

A kémiai védekezés azonban még szárított anyag esetében sem kerülhető el.
Kereskedelmi forgalomban kapható olyan ún. "megelőző" faanyagvédőszer, és felületkezelő anyag, amelyeknek mértékletes és szakszerű felhasználásával anélkül tudjuk távol tartani a kártevő rovarokat, hogy egészségünket, vagy komfortérzésünket kockáztatnánk.

A faházak védelméről gondolkodva láthatjuk tehát, hogy milyen fontos a faszerkezetek szárazon tartása, az előszárított alapanyag használata.
A kémiai védelem során a faanyagra, vagy a faanyagba olyan védőszereket juttatunk, amelyek megakadályozzák a káros élőlények megtelepedését (megelőző védelem), esetleg a már megtelepedett káros élőlényeket elpusztítják (megszüntető védelem).
A munka elvégzésénél nagyon fontos szempontokat kell összehangolni. A védelemnek először is el kell érnie a fenti célokat, de úgy, hogy ne veszélyeztesse se a környezetet, se a dolgozók, se a bent lakók egészségét. Meg kell felelnie esztétikai követelményeknek, összeférhetőnek kell lenni más felületkezelő anyagokkal stb.

Nagyon fontos tehát egyrészt a megfelelő védőszer kiválasztása, másrészt az előírt technológia szigorú betartása.
A megszüntető védelmet jobb profikra bízni.
A gyártó és a kivitelező feladata a megelőző faanyagvédelem, ne hanyagoljuk el tehát ezt a fontos szempontot!

Amennyiben a gyártó által előre védett faanyagból készül a ház, (néhány finn gyártó forgalmaz ilyen anyagot, és érdemes is ezt választani!) az utólagos védelem akkor sem mellőzhető, ez a védelem ui. általában a szállítás és az építés ideje alatt kellően védi a faanyagot, de tartós, évekre szóló védelmet nem biztosít.


Forrás:
Babos Rezső
faanyagvédelmi szakértő

2010. augusztus 3., kedd

Kültéri padlóburkolat fából




A kortárs építészet régóta kedvelt anyaga a fa, ma már egyre gyakrabban jelenik meg kültéri burkolatként, harmóniában a házak belső tereiben használt elemekkel. Ez a különösen barátságos építészeti stílus a japán családi házak hagyományaiból táplálkozik, feloldva a kint és bent kettősségét.

Az elsősorban Ázsiában és Skandináviában elterjedt építészeti megoldások a hazai, terméskővel díszített mediterrán világ letűnésével hódítja meg az építészek és építtetők szívét, hiszen nemes egyszerűségével meleg hangulatot kölcsönöz a
letisztult formákkal operáló épületeknek, természetes kiegészítője, finom tompítója lehet az építészetben egyre gyakrabban alkalmazott látszóbeton és fém elemeknek.
Míg korábban csak a merészebb megrendelők egyeztek bele a bátor építész kültéri faburkolat ideájába, ma már egyre több helyen látható a japán családi házak építészeti hagyományaiból eredő, a kint és bent kettősét feloldani képes faburkolat.
Különös karakterteremtő képességükkel a különféle pácolt fa padlóburkolatok erősíteni tudják a természet közelségét még azoknál a házaknál is, melyeket monumentális metropoliszok fogadtak magukba.
S hogy mi okozhatta a hosszú időn át tartó idegenkedést a kültéri faburkolatoktól? Minden bizonnyal a fa és az időjárás kapcsolatáról szerzett tapasztalatok, melyek azt mutatták, hogy a kint felejtett hokedli néhány nap esőzés után veszít esztétikai szépségéből. Ám a kültéri burkolatoknak készülő fák természetesen ennél jóval gondosabban vannak előkészítve, maguk az alapanyagok is alkalmasak a kültéri használatra.

Azt már az őseink is tudták, hogyan lehet a faanyag időjárás-állóságát növelni. A gémeskutak végét parázsban elszenesítették, majd földbe ásták. Ezzel az egyszerű technikával hosszú időre megóvták a fát a gombák és rovarok támadásától. Ezt az egyszerű népi felismerést alkalmazzák a legnagyobb faipari cégek a nagyüzemi előállítás-szárítás során is. Lássuk hogyan.

Az anyag természetességének megőrzése érdekében a hőkezeléshez nem használnak semmilyen vegyszert.
A hőkezelést speciális szárító kamrákban számítógéppel ellenőrzött és szabályozott szigorú gyártási körülmények között végezik. A technológia végeredménye egy sejtszerkezetében átalakított faanyag. Az így előállított környezetbarát és időtálló faanyag ellenáll a rovaroknak, és a legtöbb gombafajnak.



A szárítatlan, vagy nem megfelelően szárított faanyagban élő “lakókról” következő írásunkban találnak rövid összefoglalást.

2010. július 26., hétfő

Fókuszban a kültéri favédelem



Nyáron az UV-sugárzás évről évre veszélyesebb. A kültéri fafelületeket is erősen károsítja és egyébként sem árt néhány évente felújítási munkálatokat végezni, hogy sokáig újszerű és szép maradjon a ház, kerti házikó és más szabadtéri fafelület.
Az UV-riasztási szint mostanában alig csökken, akár negyed óra alatt is leéghetett bárki. A napsugárzás UV-B része káros, a Föld ózonrétegének kellene elnyelnie. Az ilyen erős sugárzás nem csak az emberekre veszélyes, a fafelületeket is erősen roncsolja. A nyaralókhoz vagy családi házak, kerti lakok, házikók, kis pavilonok vagy játszóházak fafelületeit nem túl bonyolult kezelni, de igényel némi időt és odafigyelést. A házakat és pavilonokat az eső és a napsütés egyaránt roncsolja, egyszerre kell őket ellenállóvá tenni a vízzel és az UV sugárzással szemben. A felújítási munkálatok több lépésből állnak és másképp kell nekikezdeni, ha új házról, illetve, ha már többéves lakról van szó. Érdemes jó minőségű, modern technológiával kifejlesztett favédő szereket használni, ugyanis a tartós eredmény csak ezekkel garantált.

Új, még kezeletlen fafelület esetében fontos, hogy a fa teljesen száraz, tiszta és zsírmentes legyen, amikor kezelni kezdik. A nyers fát először le kell csiszolni, majd portalanítani. A gyantakiválásokat el kell távolítani, ehhez speciális hígító szükséges, a Supralux Észter Hígítója tökéletes erre a feladatra.
Következik az alapozás: a teljes favédelem érdekében minden időjárásnak kitett fafelületet alapozni kell. Ezzel az impregnálás is megtörténik, mielőtt a végső festékréteg felkerül rá. Az alapozó mélyen beszívódik a fába és eljuttatja a hatóanyagokat a pórusokba, védi a mélyebb rétegeket. A fa vízállóvá és vízlepergetővé válik és stabil alap jön létre a további felületkezeléshez, mivel az alapozó segíti a lazúr tapadását is a felülethez. Alapozás nem csak a víz káros hatásaitól véd, de a korhadástól, rovaroktól, gombásodástól és kéküléstől is, amit szintén gomba okoz.

Az alapozás után jöhet a lazúr. Számtalan színből választhatnak a tulajdonosok, a természetes faszínektől a zöldig, feketéig. A lazúrok időjárásállóak, ellenállnak az UV sugárzásnak és a víznek is. A lazúroknak két fajtája van: a vastaglazúrok a fa felületén lakkfilmhez hasonló egyenletes, zárt védőréteget képeznek, a vékonylazúrok ún. nyíltpórusú réteget hoznak létre, amely különösen kiemeli a fa mintázatát. Ezek az anyagok engedik a fát lélegezni, így az nem kezd el rohadni. Vastaglazúr használata elsősorban mérettartó faszerkezetek (ilyen az ajtó, ablak és a zsalugáter) míg a vékonylazúr nem mérettartó faszerkezetek (például a kerítés) védelméhez javasolt.

Hogy megőrizze újszerű állagát a faépítmény, időről időre gondoskodni kell róla. Vannak már a piacon olyan kiváló termékek, amelyek hosszú évekig védik a fát, így valóban sokáig megőrzik a minőségüket és szépségüket ezek a természetes anyagok. A már korábban kezelt felületek favédelmi kezelését úgy kell elkezdeni, mint a tapétázást. Le kell szedni a régit, a több éves lazúrt vagy festéket. Két mód van erre: a csiszolás és a maratás. Az elöregedett festékréteget festékeltávolítóval kell leszedni, esetleg hőlégfúvóval lehet lemaratni, ezután pedig spatulával eltávolítani a maradékot.
A csiszolás után a port le kell tisztítani, majd következik az alapozás és száradást követően a lazúrral való bevonás. A tartós hatás érdekében meg kell várni, amíg az első réteg megszárad, majd az első réteg száradása után finoman le kell csiszolni a fafelületet, amivel egyenletes alapot kaphatunk a második réteg felviteléhez. Egy ilyen alapos kezelés a legjobb minőségű alapozókkal és lazúrokkal a fának több évre is védelmet biztosít.

A gondoskodást a fa mindennél jobban meghálálja, így a faépületek hosszú évekig lehetnek a gyerekek játszóvárai, adhatnak idilli helyszínt némi romantikázásnak, tárolhatják a nyáron használatos eszközöket vagy védhetnek a napfénytől.

2010. július 4., vasárnap

Minőség


Különbségek képekben


Ha az ember a minőségre kíváncsi, akkor a részleteket kell alaposan szemügyre venni. Egy fából épült minőségi épületnél nagyon sok részlet bújuk meg a falak mögött, ami nem látható és megmutatható, legfeljebb az idő múlásával egyre jobban érthető és érezhető, hogy bizonyos házak miért jobbak, tartósabbak és nem utolsó sorban szebbek a többinél.
Érdemes különbséget tenni gerendaház és gerendaház között, ugyanis a termék- és gyártásbeli különbségek egy laikus ember számára is sokat elárulnak.
Sajnos minőségi tanúsítvány és hazai építéshatósági engedély mellett is épülnek ilyen súlyosan kifogásolható épületek.

Az itt látható képeken egy igen gyenge minőségű, szárítás nélkül beépített alapanyag felhasználása figyelhető meg. A gerendák osztályon aluli minősége, a pontatlan hosszvágások és csapolások miatt a függőleges falak borzalmasan görbék.
Megfigyelhető az anyagok gyenge megmunkálása, a fa évgyűrű szerkezetének össze-vissza forgatása, a gerendák közötti szigetelés hiánya is.






Rönkház

A rönkök sérültek, a szakszerűtlen beépítés miatt megcsavarodtak, és szétnyíltak, a sarokpontokon hatalmas hézagok tátonganak.
Mindezek a szakértelem teljes hiányát mutatják.







Azonban senkit sem szeretnénk elrettenteni, ezért következzenek olyan minőségi alapanyagokból, megfelelő szakértelemmel összeszerelt házak, amelyek hosszú évek óta adnak csodálatos barátságos otthont elégedett lakóiknak.








Amennyiben Önök a megbízható finn minőséget és a szakértő összeszerelést választják, garantáltan nem lesz kellemetlen élmény az építkezés.

2010. június 7., hétfő

A gerendaházak árai



















A gerendaház építése nem különbözik jelentősen a hagyományos építkezéstől, csupán néhány speciális elemében tér el a hazánkban elfogadott, és leggyakoribb téglaépítésű házaktól.
Ami eltér: a falazat és a fafödém anyaga, esetleg a szükséges tartópillérek.
A többi elem és ezek ára is(tetőszerkezet, héjalás, nyílászárók, burkolások, kémények, gépészet stb.) teljesen megegyezőek egy tégla házba beépítendő anyagok árával.

Lesz-e mégis árkülönbség, ha igen, mekkora?
Ez attól függ, hogy milyen minőségű, típusú gerendát választunk, ill., hogy lakóház céljára vagy nyaralóként használnánk.
A faház lelke az egészséges, megbízható, ellenőrizhető forrásból származó alapanyag. Sokszor elhangzott már, hogy legideálisabb az északi fenyő erre a célra, hiszen ellenállóságánál, tömörségénél fogva lényegesen magasabb színvonalat képvisel a délebbi társainál.
Sokan nem tudják, de a fa vágásának helye és időpontja is fontos.

Gyakran hangoztatott tény, hogy mennyire egészséges a gerendaházban lakni, ám csak akkor, ha a fa valóban tiszta, ellenőrzött környezetben tudott növekedni, ha nem vegyszerezett/fertőzött talajon fejlődött.
Győződjön meg mindig gondosan a fa származási helyéről!
Ha már házat építünk nem mindegy a minősége, hiszen azt a legtöbb ember egy életre építi, sőt gyakran gyermekei számára is. Ez pedig nem csupán pénz kérdés, mert esetleg súlyos egészségi problémák is adódhatnak beköltözés után.
A finn gyártók komoly hangsúlyt fektetnek a minőségbiztosításra, garantált, hogy a fa, biztonságos környezetben való növekedést követően, ellenőrzött kitermelés mellett kerül hazánkba.
Ezek a gyárak folyamatosan korszerűsítik termékeiket, fejlesztenek, a precíz kiforrott technológia pedig több száz éves múltra tekint vissza.

A számítógép vezérelte alapanyag szárítás ma már alapvető követelmény, e nélkül a fa nagymértékű zsugorodáson megy keresztül. A „lábonszáradás” során fellépő feszültségek pedig repedéseket okoznak, a rönkök beépítést követően megcsavarodnak, az alakváltozásból fakadó süllyedések és károsodás (pl. a csomópontok közötti szétnyílás) nagyon súlyos is lehet.
Ezen kívül a szárítatlan fában olyan parányi élősködők maradhatnak, amelyek felépítés után maradandó, örök bosszúságként „élnek majd velünk”.

Erről bővebben az alábbi linken olvashat:

http://gerendahaz.blogspot.com/2010/08/gerendahazak-vedelmerol.html

A korszerű csaphornyos gerendaprofilok jobb illeszkedést tesznek lehetővé, ám előállításuk költségesebb a hagyományos (sima) rönknél. A laminált - több részből ragasztott- anyag óriási előnye, hogy nem reped, jobb a hőszigetelő képessége, a páraáteresztő képessége pedig ugyanúgy megmarad, mint a homogén anyagnak. A korszerű ragasztóanyag ugyanis lélegző, és környezetbarát.
A laminált rönk és gerenda előállítási ára azonban csaknem kétszerese a masszív rönk- gerenda árának.

Komoly mennyiségű anyag összegyűjtését követően azt lehet mondani, hogy a mai
(HUF-EUR) árakon* számolva finn anyagból épített rönkház ára megfizethető kereteken belül mozog.
A legkisebb rönkmérettől a legkomolyabb, 8 részből ragasztott gerendáig az árak (falazatra vetített m2-ben kalkulálva) nettó 30.000- 160.000.- Ft között mozognak.
Általánosságban elmondható, hogy a kisebb alapterület nem feltétlenül olcsóbb, - ez mindenfajta építkezésnél így van - létezik egy optimális méret, amely kb. 80-140 m2 re tehető.
Ennek megfelelően cikkünk írásának időpontjában kulcsrakész állapot nehezen kalkulálható 170.000.- Ft/m2 alatt, de átlagosnak mindenképpen a 190-260.000.- Ft-ot lehet mondani, megrendelői igényektől is függően az ár növekedhet természetesen.

Legyen tehát körültekintő!
A rönkház- gerendaház építése szakértelmet igénylő feladat. A túlzóan alacsony ár, gyenge minőséget és alacsony színvonalú kivitelezési munkát jelenthet.

A „finn típusú” elnevezéstől Önnek nem finn háza lesz, csak „olyasmi”, és ez nem egyenlő a valódi finn minőséggel!
A gyenge minőség pedig mindig megbosszulja magát.





* Cikkünk írásakor 275 HUF-EUR árfolyam volt érvényben.

2010. május 15., szombat

Pénzügyekről, hitelekről














Kényes téma, rengeteg buktatóval, ezért komoly odafigyelést igényel.
Sajnos leginkább azok számára akik külső forrást is be kell vonjanak a finanszírozásba.
Szeretnénk egy kis segítséget nyújtani azoknak, akik gerendaház építésén gondolkodnak, de kérdéseik vannak a pénzügyi részleteket illetően.
Ha Önnek a házépítés teljes összege a bankszámláján készenlétben áll, akkor sem lesz haszontalan tisztában lenni a fizetési ütemezéssel hiszen még az építési szerződés
megkötése előtt nyilván egyértelműen látni szeretné mikor, mennyit kell fizetnie, és ezért cserébe mikor, mit kap pontosan.

Alépítmény elkészítése
Ez alatt az alapozást, ill. pince, építését értjük.
Gerendaházak esetében ezt a munkát általában más vállalkozó végzi, de ha be is épül a fővállalkozó feladatkörébe, akkor is külön szerződésben rögzülnek a feltételei.
Tekintettel arra, hogy időben 3-8 hetet kalkulálhatunk az alépítmény elkészítésére, hasznos, ha ennek a kivitelezési költségét külön kezeli a felépítmény költségétől. Érdemes úgy számolni, hogy a felépítményért minimum 3-4 részletben kell majd kifizetnie.

Felépítmény elkészítése
Az egyes részszámlák itt változó ritmusban követik egymást.
Alapvetően három nagyobb szakaszt különböztetünk meg:
1.szerződéskötés, háza elemeinek megrendelése
2.a ház kiszállítása, felépítése,
3.a végső műszaki átadás.
Természetesen ezen belül egyedi megállapodás születhet a kivitelező és a megrendelő között a különböző rész-munkafázisokhoz igazodva.

Hitelek


A témakör nagyon szerteágazó, teljes feldolgozása szinte lehetetlen.
Külön szolgáltatási ágazat jött létre a pénzügyi tanácsadás területén.
Hiteltanácsadók, brókerek, közvetítők százai - egyéni vállalkozóktól kezdve a részvénytársaságokig - igyekeznek ügyfeleiket meggyőzni a jobbnál jobb konstrukciókról. A kínálat tehát óriási, érdemes alaposan tájékozódni.
Fontos dolog, hogy ne tévessze meg az éppen kedvező, aktuális akciós ajánlat!
Mivel rendszerint hosszútávra kötelezi el magát, így a kezdeti költségekre, rövidtávra vonatkozó kedvezmények helyett a futamidő egészére érvényes hitelkondíciók, garanciák nyomjanak erősebben a latban döntésénél.
Már a Vállalkozói Szerződés megkötése előtt érdemes begyűjteni néhány banktól a szükséges információkat a finanszírozással kapcsolatban. Ehhez elég egy árajánlat a Vállalkozótól, a saját erő meghatározása, és még néhány igazolás, amire a bank igényt tart (keresetigazolás, stb.)
Fentiek már elegendőek egy előzetes hitelbírálathoz, ami persze még nem végleges döntés a bank részéről (sőt! erről papírt sem adnak), de Önnek mindenképp értékes információ. Egy pozitív előbírálat jó kiindulópont lehet a ház megrendeléséhez.
A végleges, hivatalos hitelkérelem csak a jogerős építési engedély birtokában nyújtható be a kiválasztott hitelintézethez.

Milyen megoldások kínálkoznak ez a területen?

Két nagy csoporttal lehet manapság találkozni:
építési hitelekkel és szabad felhasználású hitelekkel.
Az építési hitelek fő előnye, hogy kedvezőbbek a kamatok, így forintban is megéri felvenni. Külön előny, ha aktuálisan állami támogatás is párosul a hitelhez.
Nagy hátránya viszont, hogy sokkal szigorúbb a kifizetés ütemezése, amely nem feltétlenül időzíthető pontosan a gerendaházak kivitelezésének gyors fizetési ütemtervéhez, ill. a szakaszos folyósítás további költségvonzattal jár. Akár 20-30ezer forintot is felszámolhat a bank az egyes készültségek átvételekor. Ha a bank hajlandó a kivitelezőt is bevonva háromoldalú szerződést kötni, akkor ez a probléma kiküszöbölhető.
A szabad felhasználású hitelek jelenleg döntően deviza alapúak, ezek összes előnyével és hátrányával, amelyekről gazdag publikáció olvasható mind a digitális, mind a nyomtatott sajtóban. A legjellemzőbb sajátosság, hogy jelenleg ez a hitelfajta ütemezhető legrugalmasabban, hiszen egy összegben rendelkezésre áll a folyósítás után.

Fordulhat közvetlenül a bankokhoz, felkereshet közvetítőket, ill. érdemes még meghallgatnia - amennyiben van ilyen - a kivitelezője ajánlatát.
Általában mindegyikre igaz, hogy plusz költséget nem jelentenek Önnek.
Ha van ideje és képes egyedül is a kondíciók kielemzésére, mindenképpen megéri körbejárni a bankokat. Ha kevésbé tájékozott ezen a területen, esetleg ideje is szűkebben van, akkor a közvetítő(k) igénybevétele jó megoldás, hiszen a jobbak elég naprakészek, és képesek Ön elé teríteni a személyes igényeihez, lehetőségeihez leginkább illeszkedő hitelajánlatot.
Amennyiben a kivitelezőnek van saját ajánlata, ami alatt egy általa bejáratott, kitapasztalt banki kapcsolatot/közvetítőt értünk, nyugodtan kipróbálhatja. A bevált megoldások tapasztalat szerint sokkal olajozottabban és rugalmasabban működnek. Ráadásul ebben az esetben a kivitelezőnek is érdeke, hogy Ön kedvező hitelajánlatot kapjon, higgye el, mindent meg fognak tenni azért, hogy a lehető leggyorsabban, a megfelelő hitelt kaphassa.
Ennek pedig az a következménye, hogy Ön különösebb utánajárás nélkül is jól jár, később pedig zökkenő mentesen fog haladni a házépítés.

A fentebb részletezett szempontokon túl az alábbiak betartása kiemelt fontosságú:
Minden szereplőnek elemi érdeke a közös megelégedettség, ezért elsődleges
a hitel folyósításának pontos ütemezése.
Jó tehát ha ez a szempont az elsők között szerepel, erre igyekezzen a legnagyobb garanciákat begyűjteni.
Nyilvánvaló szempontokra most részletesen nem térünk ki. Ilyenek például
a teljes hiteldíj mutató (THM),
a szükséges önrész megléte, amelyhez szorosan kapcsolódik
a bank által nyújtható maximális hitelösszeg,
a számlákkal kötelezően igazolt költségszint,
a hitel esetleges kiváltása, vagy egyösszegű visszafizetése, ill. ennek feltételei..stb.

Felhívjuk figyelmét viszont olyan részletekre, amelyek közvetlen befolyással lehetnek a kivitelezés menetére. Ha ütemezve folyósít a bank, akkor a következőkre ügyeljen különösen:
-Hány %-os készültségi szint után folyósít a bank?
-Mi tartozik pontosan a bank értelmezésében az adott készültségi szintbe?
-Be kell-e építeni az anyagot, vagy elegendő-e számlával igazolni a megvásárlását?
-Mennyit számít fel a bank az egyes kiszállások alkalmával?
-Az adott készültség bejelentése után mennyi időn belül jön ki a bank képviselője, mennyi időn belül nyilatkozik, ill. folyósít a bank (egész pontosan mikor lehet rendelkezni az összeg felett)?

Egyéb szempontok:
A hitelbírálat kiinduló pontja, hogy minden beadványt hiánytalanul kitöltött, a szükséges mellékleteket csatolta és azt a bank átvette Öntől. Olykor egy-egy igazolás több utánajárást is eredményezhet, kalkuláljon ezzel is. (Pl. biztosítás kötése.)
A földhivatalokban a tulajdoni lap igénylése már 4-5000 Ft, és csak frisset fogad el a bank. Nem érdemes túl korán beszerezni.

Lehetőleg csak akkora hitelt vegyen fel, amekkorára feltétlenül szüksége van.

2010. április 17., szombat

Árajánlatok gerendaházakhoz


Vegyük azt az optimális esetet, hogy Ön nem vág olyan arcot, mint a képen látható fiatalember, hiszen megtalálta tervezőjét, és összeállt egy reális vázlatterv, amire már érdemes ajánlatokat kérnie.
Az árajánlatkérés nem egyszerű dolog, sok szempontja van, ám ügyes praktikákkal jól érthetővé, és összehasonlíthatóvá válik.
Két eset lehetséges
1.csak vázlattervekkel rendelkezik
2.már kész tervdokumentációi vannak

Vázlattervek esetén
Minél több információt tartalmaz a rajz, annál pontosabb árkalkuláció várható.
A szükséges alapinformációk a következők:
építkezés helyszíne, megközelíthetősége
az épület jellege (lakóház, nyaraló, garázs)
befoglaló méretek, ill. ezek alapján adódó hasznos területek
szintek száma, jellege,
a födém típusa
helységek megnevezése, funkciói, méretei
külső, belső nyílászárók helye, száma, mérete, anyaga
tető alakja, felületének a mérete
kémények száma, jellege, helye


Amennyiben fent felsorolt információk hiányosak, vagy a gépészeti rendszerről, a villanyszerelési anyagokról és a burkolatokról még nem tud érdemben nyilatkozni, úgy az ajánlatban ezek ára nem fog szerepelni, vagy ha igen, akkor az erősen tájékoztató jelleggel kerülhet bele.
Elég nehéz megsaccolni az árat ugyanis, hogy ha nem lehet tudni valaki milyen típusú nyílászárót, burkolatokat szeretne, vagy netán a hagyományossal szemben pl. napkollektoros fűtési rendszert képzelt el.
Gerendaházak esetében a villanyszerelés igen kiemelt szerepet kap, nem szabad meglepődni tehát, ha a kivitelező ezt részletesen át akarja majd Önnel beszélni.
A fenti információk alapján elkészülhet a költségvetés, amely a következőkre alkalmas:
tájékozódhat a várható költségek nagyságrendjéről,
eldöntheti, hogy milyen irányba "fejleszti" tovább a terveit,
már itt szelektálhatja a potenciális vállalkozókat.

Ebben a stádiumban még korai elmerülni a részletekben. Előnyösebb, ha a potenciális kivitelezők nyilvános standard műszaki leírásait veszi alapul. Hamarabb kapja meg az információt, valamint könnyebben levonhatja a következtetéseket. Ezek az ajánlatok tehát még tájékoztató jellegűek, és várhatóan erősen kivonatosak is lesznek.

Egy fontos dolog: Nem szerencsés, ha egy füst alatt szeretne kézi rajzaiból vázlattervet és árajánlatot is kapni. Ez szinte lehetetlen, ráadásul ezzel azt sugallja, hogy még nagyon kezdeti stádiumban van, még nagyon képlékenyek az elképzelései, sok lesz a változtatás. Ezért ajánlata nem csak nagyon vázlatos de erősen hozzávetőleges is lesz.
A kidolgozottabb vázlattervvel vagy kész tervdokumentációval érkezők mindig előnyt fognak élvezni a költségvetéseket készítők asztalán.

Kész tervdokumentációk esete

Sokan vannak, akik jobban szeretik, ha minden pontosan megtervezett, és csak utána indulnak tárgyalni.
Ez kétségtelenül más helyzet. Eszményi megrendelő az, aki úgy állít be egy vállalkozóhoz, hogy "itt vannak a kész, jogerős terveim, anyagi fedezetem megvan,
tehát erre kérek árajánlatot".
Adott tehát egy kész engedélyezési tervdokumentáció, amely minden szükséges információt tartalmaz. Kicsi a valószínűsége, hogy Ön az első ajánlatra igent fog mondani, ezzel a vállalkozók is tisztában vannak. Az is valószínű, hogy gyártmánytervei nincsenek még, amelyben házának legutolsó részletei is kidolgozottak már, tehát a költségvetés "finomhangolása" még odébb van.
Éppen ezért tanácsos, hogy a kész terveit adja át a potenciális kivitelezőknek, és semmi mást ne tegyen, csak válaszoljon a kérdésekre és tűzzék ki az árajánlat átvételének dátumát, egy következő személyes találkozót. A tervdokumentáció elegendő egy költségvetés elkészítéséhez.
Ha birtokában van több korrekt árajánlat, amely ugyanarról a tervről készült, akkor könnyebben tudja kiértékelni azokat. Ebben a fázisban már elég pontos összegeket kell látnia, döntés közeli helyzetben van, és ha meghozza döntését, utána is lehetősége van még esetleges módosításokra, de már nagy meglepetések az árak témakörében nem szabad hogy érjék.

Árajánlatok összehasonlításának szempontjai
Formai szempontok:
áttekinthetőség
részletesség

Tartalmi szempontok:
ajánlat mélysége, részletessége
technológiai sajátosságok
műszaki tartalom
beépített anyagok fajtája, minősége
szerkezeti elemek
keresztmetszet/falvastagság
csomópontok kialakítása
hőszigetelő anyagok fajtája, minősége, tömege
összegek
munkafázisonként
készültségi fokozatonként
egyéb járulékos költségek terén
ajánlat érvényességének dátuma
milyen kiegészítő információkat, kapcsolt szolgáltatásokat tartalmaz, pl.
rajzok, látványtervek,
kivitelezés várható ütemezése
finanszírozási lehetőségek,
akciós ajánlatok kapcsolódnak-e?
esetleges kedvezmények lehetőségét tartalmazza-e?

Egyéb szempontok:
elkészítés gyorsasága
átadás módja, körülményei
tárgyalópartner szakértelme, készsége
mennyire tükrözi az eddig látottakat, hallottakat

Ha a fenti szempontokat mérlegeli, és ezek alapján hozza meg döntését, már nyugodtabban aludhat.
A saját érdekében próbáljon törekedni arra, hogy személyesen adja át terveit, ill. hasonló módon vegye is át az árajánlatokat. Így lehetőség adódik az esetleges félreértések azonnali tisztázására, kérdéseire azonnal választ kaphat.
A tapasztalt kivitelező segíteni tudja Önt gyakorlottsága révén, nehogy bármilyen dologban előnytelen döntést hozzon.
Természetesen személyes kapcsolatra nincs mindig lehetőség, azonban csak a személyes találkozások során tud kialakulni a további együttműködéshez nélkülözhetetlen kölcsönös bizalom.
A fentebb leírtak természetesen sokkal egyszerűbb módon is megvalósulhatnak, ha a bizalmát már kiérdemelt vállalkozás készíti a terveket is. Lehet, hogy kompromisszumokat kell ugyan kötnie egyes részletekben, azonban rengeteg időt és nem kevés pénzt tud így megtakarítani.

Fontos megjegyzés:
Teljesen pontos árat a kivitelező csakis a gyártmánytervek elkészülte után adhat.
A gyártmányterv ugyanis azt jelenti, hogy háza elemeit milliméter pontossággal számítógépre vitték, és ebből egy tökéletes pontosságú mennyiségi számítást végeztek.



Fenti bejegyzés a Woodworks11 támogatásával történt.

2010. március 25., csütörtök

A tervező kiválasztása



Tervező kiválasztásának főbb szempontjai

A tervezés folyamatát minden esetben megelőzi egy interjú, amelyben az építész kideríti, hogy mire van szüksége az ügyfélnek: hogyan él, milyenek a lakáshasználati szokásai, mi a hobbija, hogyan használja a különböző helyiségeket, hányan élnek majd együtt életvitel szerűen stb.
Ezen információk birtokában lát neki a terv kidolgozásának úgy, hogy folyamatosan egyeztet a megrendelővel, és együtt alakítják az elképzeléseket.
Mivel ezáltal az életünk legbelső dolgaiba engedünk betekintést, igen fontos tényező a bizalom, és az összhang.

A tervező kiválasztásánál megkülönböztethetünk objektív és szubjektív szempontokat.
Természetesen főként az objektív szempontokat lehet és érdemes vizsgálni.
Nézzük meg részletesen ez mit jelent.

Kit ajánl a kivitelező, ill. van-e saját tervezője?

Előny:
jól ismeri a cég által alkalmazott technológia specialitásait
alacsonyabb költség
gyorsaság
hatékonyabb kommunikáció a tervező, az ügyfél és a kivitelező között
Hátrány:
kevésbé ismeri a helyi sajátosságokat,
nehézkesebb lehet a személyes kapcsolattartás és az egyéni szempontok érvényesítése
Személyes ismeretség:
Előny:
ha valódi szakértelemmel is párosul, hiszen a bizalmi kapcsolat adott
egyéni szempontok fokozottabb figyelembevétele
esetleg alacsonyabb költség
Hátrány:
ha később kiderül, a terv mégsem olyan jó, rámehet a kapcsolat
a határidők nehezebben tartathatók be
érdekérvényesítés, számonkérés nehézkesebb lehet

Távolság

Kétségtelen előny a közelség, a gyakoribb személyes egyeztetések lehetősége miatt, azonban a mai kommunikációs eszközökkel a nagyobb távolság is könnyen áthidalható.
Ez a szempont tehát a partnerek személyes hozzáállásától, kommunikációs képességeitől függ erősen.
Optimális esetben ma már a távolság nem akadálya a korrekt, gyors együttműködésnek.
Jó dolog, ha a tervező készséges a gyakori egyeztetésekre, akár telefonon, e-mailen...stb., ugyanis igen gyakori, hogy belemélyedve a részletekbe egyre újabb és újabb ötletek, merülnek fel.

Ár, a tervező munkadíja


A megrendelők jelentős része természetesen ezen is próbál spórolni. Rendszerint ismerős ajánlása alapján keresik meg az "olcsón és gyorsan" dolgozó építészt.
Márpedig az olcsó húsnak itt aztán igazán híg lehet a leve. A megtervezett ház - túl azon, hogy család számára használati és kényelmi értékkel bíró termék, általában a megrendelő életének legfontosabb befektetése is. Ami a tervezői díjat illeti, azt a bekerülési díj után számítják, a Magyar Építész Kamara ajánlása szerint a teljes költség 2-4 százaléka, azaz egy húszmilliós családi ház esetében 400 és 800 ezer forint között van.
Ha egy 150 ezer forinttal olcsóbban dolgozó tervező a megrendelő kívánságára kész rossz helyre tenni a garázst, túlméretezni a közlekedőt, vagy bármilyen más hibát elkövetni, akár milliós többletköltségbe is verheti az építtetőt.
De a kívánságokat elvtelenül teljesítő építész hosszabb távon is kárt okozhat a tulajdonosnak.
Amennyiben a kivitelező saját tervezői körrel dolgozik, a munkák folyamatossága miatt sokkal kedvezőbb ajánlatokat kaphatunk.
Érdemes tehát a kivitelező tervezési ajánlatát megfontolnunk.

Mit tartalmaz pontosan az ár?


Feltétlenül tisztázni kell előre! Nem várható el ugyanis, hogy 100.000-150.000 Ft-ért a vázlattervektől, az engedélyezési-, kiviteli- és látványtervekig minden beleférjen ennyibe komplett hivatali ügyintézéssel együtt, hiszen itt túl a szellemi munkán már nyomdai és egyéb költségek is felmerülnek.
Ha kivitelezőjétől mégis hasonló ajánlatot kap, és a részletek is tisztázottak, akkor azt vegye akciós lehetőségnek, ill. a kivitelező befektetésének, ilyenkor ő fizeti a költségek egy részét.
Számolni kell azzal, hogy a későbbi félreértések, viták elkerülése érdekében kiviteli tervre, gerenda és rönkházak esetében még un. gyártmánytervre is szükség lesz, (típusterveknél is) továbbá nagy hangsúlyt kell fektetni az elektromos, és gépészeti tervekre is, hiszen nem magától értetődő, hogy az elektromos kapcsolók, fogyasztók, vagy a víz- és fűtésrendszer kiállásai, csatlakozásai hová kerülnek, milyen minőségűek legyenek.

Érdemes tudni, hogy nem ugyanaz a rajzoló, és a jogosítványokkal rendelkező tervező, építész. Jellemző gyakorlat, hogy egy nevesebb, tapasztaltabb tervező neve, felügyelete, és irányítása alatt más rajzolja a terveket, sőt egyeztet is Önnel. Ezzel semmi probléma, ez általánosan bevett gyakorlat.

Az épületgépészeti tervek elkészítése a jövőbeni esetleges javítások miatt sem elhanyagolható. Ki emlékszik tíz év múlva pontosan arra, hol mennek az egyes vezetékek , ám a tervek birtokában a javítás nem probléma. Ha esetleg később mégis eladnánk a házat ezt a leendő vevőnk kérni fogja.

Önnek szüksége lesz felelős műszaki vezetőre is, amit szerencsés esetben biztosít Önnek a kivitelező, vagy elvállalhatja a tervezője is, többnyire külön díjazás fejében.

Vállalási idő

Egy gerendaház - ideális esetben - 3 - 4 hónap alatt kulcsrakészen felépülhet. Tehát amennyiben a tervezés ugyanennyi ideig tart, azt tekintheti normálisnak. Legyünk türelmesek, mert egy apró figyelmetlenség is tartós bosszúságokat okozhat (pl. két ajtó nyitáskor összeér, alacsony a födém, emiatt a csillárba beverjük a fejünket, esetleg csak behajtott tükrökkel tudunk a garázsba beállni...stb.)
Ha a kivitelező saját tervezői gárdával rendelkezik, annak örülni kell, mert akkor lehetőségük van csapatban dolgozni, házi ötletbörzét tartani és a kapacitásokat optimálisan elosztani.
Ez Önnek a lehető legjobb, ráadásul idő- és költségmegtakarítást is jelenthet.

Saját tervei, alaprajzi elképzelései alapján próbáljon meg vázlatterveket kérni. Ha szerencséje van, még fizetnie sem kell érte, viszont a tervező sokat elárul a hozzáállásáról, stílusáról.
Ha pénzért vállalja, akkor is meg fogja érni Önnek, és kérheti, hogy megbízás esetén számolja bele az árba. Ezt minden további nélkül meg szokták tenni.

Megjegyzés:

Sokan nem tudják, de minden másfajta építkezéssel ellentétben rönk és gerendaház építéséhez sokkal jobb az őszi, tavaszi – természetesen száraz időszak - vagy a téli klíma.
Gyakorlatilag a nyár kivételével az összes többi évszak szerencsésebbnek mondható, ugyanis a faanyag a nyári forróságban óriási igénybevételnek van kitéve.

A hűvös finn klíma után “hirtelen” megérkezik a szállítmány a hazai forró nyárba.
Sajnos ezt a fa megszenvedi.
Ha ősszel, télen, vagy kora tavasszal történik az építkezés, akkor a fa folyamatosan hozzá tud szokni a mi klímánkhoz.
Bölcsen teszi a leendő gerendaház tulajdonos tehát, ha nyáron terveztet, télen építtet.

2010. március 11., csütörtök

Segítség a telekvásárláshoz


Tömörítve szeretnénk némi segítséget nyújtani a telek vásárlás előtt állóknak.


Amennyire csak lehetséges már a telek kiválasztása előtt igyekezzék megtalálni építészét,mert egy jó szakember, egy építész, statikus szakértő jóval többet lát,
mint egy laikus, ráadásul tisztában van a műszaki lehetőségekkel és építési jogi szabályokkal.
Először tisztázni kell a helyileg érvényes építési előírásokat
Az építési hatóság, ha szóban tájékoztatja is Önt, az általában nem teljes körű és nem kötelezi őket semmire. Ha jegyzőkönyvet kér, még az sem, mivel mostanában a helyi előírások is gyorsan változnak.
Kizárólag az elvi építési engedély tisztázza egyértelműen a beépítési előírásokat és ez, mint határozat az építési hatóságot is kötelezi.

Az elvi építési engedélyről itt olvashat részletesebben:

http://www.epitesijog.hu/content/view/150/65/


Már a telekvásárlásnál milliókat takaríthat meg, vagy veszíthet fölöslegesen

Itt találhatóak a telekvásárlás főbb szempontjai, amelyeket mindenféleképpen ajánlott mérlegelni vásárlás előtt, mert egy aprónak tűnő megjegyzés is váratlan plusz kiadásokat, esetleg folyamatos bosszúságot jelenthet, valamint lényegesen befolyásolhatja a megépült ingatlan későbbi piaci értékét:
Helyi építéshatósági rendeletek az adott településen, ill. a konkrét lakóövezet szabályozási terve.
Kisebb településeken az általános rendezési terv (ÁRT) tartalmazza a szükséges információkat.
Infrastruktúra: közműellátottság, utak állapota, közlekedési sajátosságok, óvoda, iskola, üzletek közelsége.
Természeti adottságok: sík, dombos, vagy különösen meredek-e a terep, milyen a honos növényzet, mennyire védett a terület, milyen a talaj jellege (sziklás vagy homokos?), nincs-e nagyobb hegy a közelben, ami miatt pl.egész délután árnyékos a hely?
Ha túl meredek a telek:
Akkor több millióval többet is költhet családi házának a felépítésére, mint azt egy enyhe, közel sík telken tenné.
Problémás lehet:
-túl keskeny (8-10 m) telek
-túl hosszú telek
-háromszög alakú telek
Ami ajánlott:
-Ha legalább két- három irányban tájolható az épület, (ez azt jelenti nyithat rendes méretű ablakot). Más és más kompromisszumokat kell kötnie a szerint, hogy melyik égtája hiányzik. Ez Önnek mind plusz építés, és főképp fenntartási költségeket jelenthet.
Fontos lehet, milyen égtáj felé néz az utcafront, milyen a benapozottsága.
-A védőtávolságok betartása után még marad valamennyi zöldfelület, kert.
-Ahová személy és teherautóval is be lehet állni.

Szociális jellemzők: kik lesznek a közvetlen, vagy távolabbi szomszédok, van-e esetleg zajosabb intézmény, szórakozóhely vagy egyéb létesítmény a közelben?
Már a telekvásárlás előtt jó lenne tudni milyen házat szeretne építeni, mert valójában ez határozza meg a telek méretét, formáját.
Ezért kell minél előbb bevonni az építészt, és pontos tervezési programot készíteni.
Érdemes tehát a telekvásárlás előtt is már a helyi önkormányzat építéshatósági osztályán tájékozódni az adott település konkrét rendeleteiről.
Ha építkezni szeretne egy korábban vásárolt telken, ne lepődjön meg, mert időközben is változhatnak a szabályok.

2010. március 4., csütörtök

A tervezésről jogi szempontból


Az építész-tervezővel megkötött szerződést nevezzük tervezési szerződésnek. Ez a szerződés is a vállalkozási szerződés egyik alfaja, így alkalmazni kell annak a szabályait is, kivéve, ha a törvény másként rendelkezik.
Mire köteles a vállalkozó a tervezési szerződés alapján?
A Polgári Törvénykönyv meghatározása szerint: tervezési szerződés alapján a vállalkozó műszaki-gazdasági tervező munka végzésére, a megrendelő pedig annak átvételére és díj fizetésére köteles. A szerződés alanyai egyrészről a vállalkozó, aki jelen esetben a tervező, és a megrendelő.
Mire köteles a tervező?
A tervező főkötelezettsége a műszaki-gazdasági tervező munka elvégzése. A gyakorlatban ez nagyon sokrétű. Ide tartozik az épület, egyéb építmény építéséhez, felújításához, átalakításához szükséges tervek elkészítése, vagy akár egyéb berendezés gyártásához, korszerűsítéséhez kapcsolódó tervek megalkotása is.
Miben állapodhatnak meg a felek?
A felek a szerződésben a tervek fokozatos szolgáltatásában is megállapodhatnak. Ennek akkor van jelentősége, ha a beruházás nagy volumenű és minél előbb szeretnék elkezdeni a munkát. Megállapodhatnak azonban elkészítési határidőben is.
Kellék- és jogszavatosság
A tervezőt úgynevezett kellék- és jogszavatosság terheli az átadott terveket illetően.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A jogszavatosság azt jelenti, hogy a tervező szavatol azért, hogy harmadik személynek nincs olyan joga a terven, amely a kivitelezést akadályozza vagy korlátozza, vagyis például a terv nem egy másik tervező szellemi alkotása.
Kellékszavatosság alapján pedig a szerződésszerű teljesítésért felel a tervező. A teljesítés akkor szerződésszerű, ha a terv a korszerű műszaki követelményeknek, hatósági előírásoknak megfelel, és a terv alapján megvalósítható a kivitelezés 3 éven belül vagy túl. Eltérő szabályokat állapít meg a törvény attól függően, hogy a kivitelezés a terv átadásától számított 3 éven belül vagy 3 év után kezdődik meg.
Az előző esetben - amikor a terv alapján 3 éven belül kezdik meg az építkezést - a szavatossági jogok elévülési idejének kezdete a terv alapján kivitelezett szolgáltatás, vagyis például a ház felépítésének időpontja. Erre a szabályozásra azért volt szükség, mert a terv hibája az esetek döntő többségében csak a kivitelezés után lesz észrevehető. Ez azonban a tervező helytállási kötelezettségét jelentősen meghosszabbítja, ezért csak abban az esetben alkalmazható, ha 3 éven belül valóban megkezdik az építkezést.
Ha nem, vagyis ha 3 év elteltével kezdik meg a kivitelezést, a felek megállapodhatnak abban, hogy a tervező átvizsgálja, szükség esetén kijavítja a tervet. Bizonyos esetekben ezt a korszerűségi felülvizsgálatot jogszabály kötelezővé is teszi.
Mi történik, ha hiba van a tervben?
Ilyenkor a megrendelő kérheti annak kijavítását, vagy ha ez nem lehetséges elállhat a szerződéstől.

Láthatjuk tehát, hogy a tervezővel minden esetben szerződést kötünk, mikor megbízzuk leendő otthonunk megtervezésével.
A szerződés akkor is létrejön, ha nem írjuk azt le külön, és így a törvényi előírások is vonatkoznak rá.

2010. január 19., kedd


Érdekességek, melyeket kevesen tudnak

Egyes népek, pl. a japánok is, előszeretettel építenek gerendaházakat a földrengésnek különösen kitett országrészeiken. A gerendaház ugyanis – önhordó szerkezeténél fogva – egyben marad még az erős földmozgások hatására is. Ellentétben a téglaházzal, amely szinte azonnal szétesik, és a födém a tetővel együtt a benn élőkre szakad.


Nagy előnye a gerendaháznak, hogy szakszerű tervezéssel, kivitelezéssel, alapos előkészítéssel akár három hónap alatt is felépíthető, míg a téglaépületek 8-12 hónapig is épülhetnek.
A fa, mint az egyik legtermészetesebb építőanyag, mindig rendelkezésünkre áll, könnyen megmunkálható, újratermelődő építőanyag, amely a hagyományos építési móddal szemben számos egészségre pozitívan ható tulajdonsággal rendelkezik. A lakás belső atmoszférája meleg színvilágával és kisugárzásával nyugalmat áraszt, mely kitűnő stresszoldó, illata rendkívül vonzó.
A gerendaház kiválóan alkalmas a modern, energiatakarékos és teljesen környezetbarát fűtési rendszerek alkalmazására (geotermikus, napkollektoros stb.). A vásárlók egyre gyakrabban igénylik ezt, hiszen ez a megoldás még közelebb visz a természethez, a környezetvédelemhez.
A helyesen megválasztott rönkméret, a hibátlan alapanyag, és a minőségi kivitelezés esetén a falak jó hőszigetelők, ezért télen jelentős fűtési energiát spórolhatunk meg, gondosan tervezett árnyékolás esetén pedig nyáron nincs szükség egészségtelen klimatizálásra.
A fa önmagában, kiegészítés nélkül is jó szigetelő, és rossz vezető (gondoljunk a forró folyadékba helyezett fakanálra).


Sok ember számára egyre fontosabb, hogy természetközelséget varázsoljon lakásába.
A fa, a föld, a víz, az élő tűz látványa, a zöld terület igénye, az elemekkel való együttélés már az ősi kultúrákban is kiemelt jelentőséggel bírt, mivel növeli az élők energiáját, komfortérzését.
Valószínűleg nem is ismert ma még a faház összes jótékony hatása. Ilyenekről egyébként azok számolnak be, akik hosszú betegeskedés után gerendaházba költözve csodálkozva tapasztalták, hogy megszűnt minden korábbi panaszuk, már nem küzdenek semmilyen allergiával, fáradékonysággal. Gyakori, hogy akiknek semmilyen panaszuk nem volt, azok is energikusabbnak, kiegyensúlyozottabbnak egészségesebbnek érzik magukat.


Sokan nem tudják, de minden másfajta építkezéssel ellentétben rönk és gerendaház építéséhez sokkal jobb az őszi, tavaszi – természetesen száraz időszak - vagy a téli klíma.
Gyakorlatilag a nyár kivételével az összes többi évszak szerencsésebbnek mondható, ugyanis a faanyag a nyári forróságban óriási igénybevételnek van kitéve.
A hűvös finn klíma után “hirtelen” megérkezik a szállítmány a hazai forró nyárba.
Sajnos ezt a fa megszenvedi.
Ha ősszel, télen, vagy kora tavasszal történik az építkezés, akkor a fa folyamatosan hozzá tud szokni a mi klímánkhoz.
Bölcsen teszi a leendő gerendaház tulajdonos tehát, ha nyáron terveztet, télen építtet.

2010. január 18., hétfő



Ilyen egy évszádados rönkház lappföldön











A gerenda és a rönkház illesztései


Egy gerendaház vagy rönkház elkészítéséhez sok, általában 6m hosszúságú fának, vagy rönknek kell egymásra szorosan és esztétikusan felfeküdnie. Ezeknek a rönköknek tökéletesen kell illeszkedniük egymáshoz máskülönben légrések maradnak a falban.


A rönkház és gerendaház esetében a legfontosabb, hogy az illesztések védve legyenek a víztől. Ez kulcskérdés a rönkház vagy gerendaház szerkezetének hosszú élettartamához. A védelemnek ki kell terjedni az olyan esőzésekre is, amikor a szél nekicsapja a csapadékot a rönkház vagy gerendaház falának.

Amikor a rönkház illesztései megfelelően vannak lezárva, akkor az nagyban megkönnyíti a rönkház jövőbeni felületi kezelését, fűtési energiát takarít meg nekünk.
Ha viszont nem megfelelően illeszkednek a rönkház elemei, akkor nem csupán elszökik a hő, hanem ott idővel a nedvesség is kikezdheti a rönköket.

A megfelelő illesztések alkalmazásához a következőt kell figyelembe venni:

- A rönkök tulajdonsága, minősége

- A rönkök nedvességtartalma (szárított alapanyag javasolt)

- A rönkök feldolgozásának pontossága

- Az illesztéseknél használt anyagok minősége és mennyisége

- Az épület külső megjelenése, helye

- A megfelelő szakértelem, amellyel házunkat tervezik és megépítik

- Az építkezés alatti időjárási viszonyok


Egy rönkház vagy gerendaház sikeres felépítéséhez a fentebb felsoroltak mindegyikét érdemes figyelembe venni, hogy házunk valóban álmaink otthona legyen.
..és ilyen egy napjainkan épült

Megfigyelhető, hogy az illesztések ugyan olyan szorosak, nincs szükség külön szigetelésre,a rönkök tökéletesen zártak.



A "Gerenda és a rönkház illesztései" bejegyzés az Aranyrönk Kft. engedélyével, és támogatásával készült.

www.aranyronk.hu