2010. január 19., kedd
Érdekességek, melyeket kevesen tudnak
Egyes népek, pl. a japánok is, előszeretettel építenek gerendaházakat a földrengésnek különösen kitett országrészeiken. A gerendaház ugyanis – önhordó szerkezeténél fogva – egyben marad még az erős földmozgások hatására is. Ellentétben a téglaházzal, amely szinte azonnal szétesik, és a födém a tetővel együtt a benn élőkre szakad.
Nagy előnye a gerendaháznak, hogy szakszerű tervezéssel, kivitelezéssel, alapos előkészítéssel akár három hónap alatt is felépíthető, míg a téglaépületek 8-12 hónapig is épülhetnek.
A fa, mint az egyik legtermészetesebb építőanyag, mindig rendelkezésünkre áll, könnyen megmunkálható, újratermelődő építőanyag, amely a hagyományos építési móddal szemben számos egészségre pozitívan ható tulajdonsággal rendelkezik. A lakás belső atmoszférája meleg színvilágával és kisugárzásával nyugalmat áraszt, mely kitűnő stresszoldó, illata rendkívül vonzó.
A gerendaház kiválóan alkalmas a modern, energiatakarékos és teljesen környezetbarát fűtési rendszerek alkalmazására (geotermikus, napkollektoros stb.). A vásárlók egyre gyakrabban igénylik ezt, hiszen ez a megoldás még közelebb visz a természethez, a környezetvédelemhez.
A helyesen megválasztott rönkméret, a hibátlan alapanyag, és a minőségi kivitelezés esetén a falak jó hőszigetelők, ezért télen jelentős fűtési energiát spórolhatunk meg, gondosan tervezett árnyékolás esetén pedig nyáron nincs szükség egészségtelen klimatizálásra.
A fa önmagában, kiegészítés nélkül is jó szigetelő, és rossz vezető (gondoljunk a forró folyadékba helyezett fakanálra).
Sok ember számára egyre fontosabb, hogy természetközelséget varázsoljon lakásába.
A fa, a föld, a víz, az élő tűz látványa, a zöld terület igénye, az elemekkel való együttélés már az ősi kultúrákban is kiemelt jelentőséggel bírt, mivel növeli az élők energiáját, komfortérzését.
Valószínűleg nem is ismert ma még a faház összes jótékony hatása. Ilyenekről egyébként azok számolnak be, akik hosszú betegeskedés után gerendaházba költözve csodálkozva tapasztalták, hogy megszűnt minden korábbi panaszuk, már nem küzdenek semmilyen allergiával, fáradékonysággal. Gyakori, hogy akiknek semmilyen panaszuk nem volt, azok is energikusabbnak, kiegyensúlyozottabbnak egészségesebbnek érzik magukat.
Sokan nem tudják, de minden másfajta építkezéssel ellentétben rönk és gerendaház építéséhez sokkal jobb az őszi, tavaszi – természetesen száraz időszak - vagy a téli klíma.
Gyakorlatilag a nyár kivételével az összes többi évszak szerencsésebbnek mondható, ugyanis a faanyag a nyári forróságban óriási igénybevételnek van kitéve.
A hűvös finn klíma után “hirtelen” megérkezik a szállítmány a hazai forró nyárba.
Sajnos ezt a fa megszenvedi.
Ha ősszel, télen, vagy kora tavasszal történik az építkezés, akkor a fa folyamatosan hozzá tud szokni a mi klímánkhoz.
Bölcsen teszi a leendő gerendaház tulajdonos tehát, ha nyáron terveztet, télen építtet.
Címkék:
e. Érdekességek
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése