Egészséges otthon-Gerendaházak name='description'/> Egészséges otthon-Gerendaházak: Fókuszban a kültéri favédelem

2010. július 26., hétfő

Fókuszban a kültéri favédelem



Nyáron az UV-sugárzás évről évre veszélyesebb. A kültéri fafelületeket is erősen károsítja és egyébként sem árt néhány évente felújítási munkálatokat végezni, hogy sokáig újszerű és szép maradjon a ház, kerti házikó és más szabadtéri fafelület.
Az UV-riasztási szint mostanában alig csökken, akár negyed óra alatt is leéghetett bárki. A napsugárzás UV-B része káros, a Föld ózonrétegének kellene elnyelnie. Az ilyen erős sugárzás nem csak az emberekre veszélyes, a fafelületeket is erősen roncsolja. A nyaralókhoz vagy családi házak, kerti lakok, házikók, kis pavilonok vagy játszóházak fafelületeit nem túl bonyolult kezelni, de igényel némi időt és odafigyelést. A házakat és pavilonokat az eső és a napsütés egyaránt roncsolja, egyszerre kell őket ellenállóvá tenni a vízzel és az UV sugárzással szemben. A felújítási munkálatok több lépésből állnak és másképp kell nekikezdeni, ha új házról, illetve, ha már többéves lakról van szó. Érdemes jó minőségű, modern technológiával kifejlesztett favédő szereket használni, ugyanis a tartós eredmény csak ezekkel garantált.

Új, még kezeletlen fafelület esetében fontos, hogy a fa teljesen száraz, tiszta és zsírmentes legyen, amikor kezelni kezdik. A nyers fát először le kell csiszolni, majd portalanítani. A gyantakiválásokat el kell távolítani, ehhez speciális hígító szükséges, a Supralux Észter Hígítója tökéletes erre a feladatra.
Következik az alapozás: a teljes favédelem érdekében minden időjárásnak kitett fafelületet alapozni kell. Ezzel az impregnálás is megtörténik, mielőtt a végső festékréteg felkerül rá. Az alapozó mélyen beszívódik a fába és eljuttatja a hatóanyagokat a pórusokba, védi a mélyebb rétegeket. A fa vízállóvá és vízlepergetővé válik és stabil alap jön létre a további felületkezeléshez, mivel az alapozó segíti a lazúr tapadását is a felülethez. Alapozás nem csak a víz káros hatásaitól véd, de a korhadástól, rovaroktól, gombásodástól és kéküléstől is, amit szintén gomba okoz.

Az alapozás után jöhet a lazúr. Számtalan színből választhatnak a tulajdonosok, a természetes faszínektől a zöldig, feketéig. A lazúrok időjárásállóak, ellenállnak az UV sugárzásnak és a víznek is. A lazúroknak két fajtája van: a vastaglazúrok a fa felületén lakkfilmhez hasonló egyenletes, zárt védőréteget képeznek, a vékonylazúrok ún. nyíltpórusú réteget hoznak létre, amely különösen kiemeli a fa mintázatát. Ezek az anyagok engedik a fát lélegezni, így az nem kezd el rohadni. Vastaglazúr használata elsősorban mérettartó faszerkezetek (ilyen az ajtó, ablak és a zsalugáter) míg a vékonylazúr nem mérettartó faszerkezetek (például a kerítés) védelméhez javasolt.

Hogy megőrizze újszerű állagát a faépítmény, időről időre gondoskodni kell róla. Vannak már a piacon olyan kiváló termékek, amelyek hosszú évekig védik a fát, így valóban sokáig megőrzik a minőségüket és szépségüket ezek a természetes anyagok. A már korábban kezelt felületek favédelmi kezelését úgy kell elkezdeni, mint a tapétázást. Le kell szedni a régit, a több éves lazúrt vagy festéket. Két mód van erre: a csiszolás és a maratás. Az elöregedett festékréteget festékeltávolítóval kell leszedni, esetleg hőlégfúvóval lehet lemaratni, ezután pedig spatulával eltávolítani a maradékot.
A csiszolás után a port le kell tisztítani, majd következik az alapozás és száradást követően a lazúrral való bevonás. A tartós hatás érdekében meg kell várni, amíg az első réteg megszárad, majd az első réteg száradása után finoman le kell csiszolni a fafelületet, amivel egyenletes alapot kaphatunk a második réteg felviteléhez. Egy ilyen alapos kezelés a legjobb minőségű alapozókkal és lazúrokkal a fának több évre is védelmet biztosít.

A gondoskodást a fa mindennél jobban meghálálja, így a faépületek hosszú évekig lehetnek a gyerekek játszóvárai, adhatnak idilli helyszínt némi romantikázásnak, tárolhatják a nyáron használatos eszközöket vagy védhetnek a napfénytől.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése