Egészséges otthon-Gerendaházak name='description'/> Egészséges otthon-Gerendaházak: július 2010

2010. július 26., hétfő

Fókuszban a kültéri favédelem



Nyáron az UV-sugárzás évről évre veszélyesebb. A kültéri fafelületeket is erősen károsítja és egyébként sem árt néhány évente felújítási munkálatokat végezni, hogy sokáig újszerű és szép maradjon a ház, kerti házikó és más szabadtéri fafelület.
Az UV-riasztási szint mostanában alig csökken, akár negyed óra alatt is leéghetett bárki. A napsugárzás UV-B része káros, a Föld ózonrétegének kellene elnyelnie. Az ilyen erős sugárzás nem csak az emberekre veszélyes, a fafelületeket is erősen roncsolja. A nyaralókhoz vagy családi házak, kerti lakok, házikók, kis pavilonok vagy játszóházak fafelületeit nem túl bonyolult kezelni, de igényel némi időt és odafigyelést. A házakat és pavilonokat az eső és a napsütés egyaránt roncsolja, egyszerre kell őket ellenállóvá tenni a vízzel és az UV sugárzással szemben. A felújítási munkálatok több lépésből állnak és másképp kell nekikezdeni, ha új házról, illetve, ha már többéves lakról van szó. Érdemes jó minőségű, modern technológiával kifejlesztett favédő szereket használni, ugyanis a tartós eredmény csak ezekkel garantált.

Új, még kezeletlen fafelület esetében fontos, hogy a fa teljesen száraz, tiszta és zsírmentes legyen, amikor kezelni kezdik. A nyers fát először le kell csiszolni, majd portalanítani. A gyantakiválásokat el kell távolítani, ehhez speciális hígító szükséges, a Supralux Észter Hígítója tökéletes erre a feladatra.
Következik az alapozás: a teljes favédelem érdekében minden időjárásnak kitett fafelületet alapozni kell. Ezzel az impregnálás is megtörténik, mielőtt a végső festékréteg felkerül rá. Az alapozó mélyen beszívódik a fába és eljuttatja a hatóanyagokat a pórusokba, védi a mélyebb rétegeket. A fa vízállóvá és vízlepergetővé válik és stabil alap jön létre a további felületkezeléshez, mivel az alapozó segíti a lazúr tapadását is a felülethez. Alapozás nem csak a víz káros hatásaitól véd, de a korhadástól, rovaroktól, gombásodástól és kéküléstől is, amit szintén gomba okoz.

Az alapozás után jöhet a lazúr. Számtalan színből választhatnak a tulajdonosok, a természetes faszínektől a zöldig, feketéig. A lazúrok időjárásállóak, ellenállnak az UV sugárzásnak és a víznek is. A lazúroknak két fajtája van: a vastaglazúrok a fa felületén lakkfilmhez hasonló egyenletes, zárt védőréteget képeznek, a vékonylazúrok ún. nyíltpórusú réteget hoznak létre, amely különösen kiemeli a fa mintázatát. Ezek az anyagok engedik a fát lélegezni, így az nem kezd el rohadni. Vastaglazúr használata elsősorban mérettartó faszerkezetek (ilyen az ajtó, ablak és a zsalugáter) míg a vékonylazúr nem mérettartó faszerkezetek (például a kerítés) védelméhez javasolt.

Hogy megőrizze újszerű állagát a faépítmény, időről időre gondoskodni kell róla. Vannak már a piacon olyan kiváló termékek, amelyek hosszú évekig védik a fát, így valóban sokáig megőrzik a minőségüket és szépségüket ezek a természetes anyagok. A már korábban kezelt felületek favédelmi kezelését úgy kell elkezdeni, mint a tapétázást. Le kell szedni a régit, a több éves lazúrt vagy festéket. Két mód van erre: a csiszolás és a maratás. Az elöregedett festékréteget festékeltávolítóval kell leszedni, esetleg hőlégfúvóval lehet lemaratni, ezután pedig spatulával eltávolítani a maradékot.
A csiszolás után a port le kell tisztítani, majd következik az alapozás és száradást követően a lazúrral való bevonás. A tartós hatás érdekében meg kell várni, amíg az első réteg megszárad, majd az első réteg száradása után finoman le kell csiszolni a fafelületet, amivel egyenletes alapot kaphatunk a második réteg felviteléhez. Egy ilyen alapos kezelés a legjobb minőségű alapozókkal és lazúrokkal a fának több évre is védelmet biztosít.

A gondoskodást a fa mindennél jobban meghálálja, így a faépületek hosszú évekig lehetnek a gyerekek játszóvárai, adhatnak idilli helyszínt némi romantikázásnak, tárolhatják a nyáron használatos eszközöket vagy védhetnek a napfénytől.

2010. július 4., vasárnap

Minőség


Különbségek képekben


Ha az ember a minőségre kíváncsi, akkor a részleteket kell alaposan szemügyre venni. Egy fából épült minőségi épületnél nagyon sok részlet bújuk meg a falak mögött, ami nem látható és megmutatható, legfeljebb az idő múlásával egyre jobban érthető és érezhető, hogy bizonyos házak miért jobbak, tartósabbak és nem utolsó sorban szebbek a többinél.
Érdemes különbséget tenni gerendaház és gerendaház között, ugyanis a termék- és gyártásbeli különbségek egy laikus ember számára is sokat elárulnak.
Sajnos minőségi tanúsítvány és hazai építéshatósági engedély mellett is épülnek ilyen súlyosan kifogásolható épületek.

Az itt látható képeken egy igen gyenge minőségű, szárítás nélkül beépített alapanyag felhasználása figyelhető meg. A gerendák osztályon aluli minősége, a pontatlan hosszvágások és csapolások miatt a függőleges falak borzalmasan görbék.
Megfigyelhető az anyagok gyenge megmunkálása, a fa évgyűrű szerkezetének össze-vissza forgatása, a gerendák közötti szigetelés hiánya is.






Rönkház

A rönkök sérültek, a szakszerűtlen beépítés miatt megcsavarodtak, és szétnyíltak, a sarokpontokon hatalmas hézagok tátonganak.
Mindezek a szakértelem teljes hiányát mutatják.







Azonban senkit sem szeretnénk elrettenteni, ezért következzenek olyan minőségi alapanyagokból, megfelelő szakértelemmel összeszerelt házak, amelyek hosszú évek óta adnak csodálatos barátságos otthont elégedett lakóiknak.








Amennyiben Önök a megbízható finn minőséget és a szakértő összeszerelést választják, garantáltan nem lesz kellemetlen élmény az építkezés.